Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Tänkte att denna diskussion från div. sociala medier även kunde få en tråd på flashback.
På frågan: Vad vill du helst möta i skogen, en främmande man eller en björn? så svarar en majoritet av kvinnor att de alla gånger heller vill möta en björn i skogen än en främmande man.
Svaren blottar hur hotade många kvinnor känner sig av män.
Vad säger ni om detta?
Hela den här diskussionen känns som man redan hört den hundra tusen gånger innan. Det är feminister som håller på så som feminister håller på.
De påstår att de tror att en slumpmässig man de råkar träffa på är jättefarlig. Naturligtvis ljuger de. Det handlar bara om samma vanliga trams som de alltid håller på med. Delvis verkar det handla om att de vill skydda de kategorierna män som verkligen är farliga på riktigt och i stället överföra skulden till vanliga män.
För hade frågan varit: "Vad hade du helst träffat på? En grupp hazarer i en mörk gränd eller en björn i skogen", då hade det ju faktiskt varit rimligt för kvinnan att välja björnen. Men hela den frågeställningen skulle de se som rasistisk och börja rabbla upp fejkade och motbevisade uppgifter om att "den farligaste platsen för en kvinna är i hemmet" och liknande.
Till stor del verkar det handla om att feministerna gillar att trolla och provocera. Det bästa svaret är att ignorera dem och inte ha med dem att göra.