Citat:
Ursprungligen postat av
hakro807
Fast skulle du anse det vara lika allvarligt? Speciellt om det sedan tidigare funnits någon typ av samförstånd om att du och kompisen fick hälsa på varandra utan att behöva ringa och bestämma tid innan.
Nu sa jag att detta gäller om min kompis inte har min tillåtelse. Det förefaller synnerligen irrelevant hur jag reagerar på att någon gör något i samförstånd med mig.
Edit:
Det finns idioter till allt. Det är såklart fullt möjligt att min polare av oförklarlig anledning
inbillat sig att jag säkert tycker det är helt kosher att han knallar in i mitt hem lite när han vill. Om han baserar sin korkade slutsats på att jomen, det har ju varit okej att han sitter i min soffa när jag bjudit över honom tidigare, så därför trodde han att det säkert var okej när jag
inte har bjudit hem honom - så vet jag fan inte ens vad jag ska säga om det. Det är väl förbannat oklart om jag vill behålla en komplett idiot till polare som saknar gränser totalt, och inte går att lita på. Vem vet, kommer han stjäla min bil bara för att jag gav honom ett beggat skrivbord för en tid sedan?
Anser jag att han har begått ett brott? Ja, det är väl klart att jag anser. Skulle jag polisanmäla honom? Ja troligen, om han är så jävla dum i huvudet att han insisterar på att han inte gjort något fel. Rentav tycker att det är lite av hans rättighet att knalla in hemma hos mig, eftersom jag låtit hon befinna sig hemma hos mig vid tidigare tillfällen. Då kan fan en domstol få tova till lite vett i skallen på honom. Jag kommer ju som sagt sannolikt inte ha något intresse av fortsatt vänskap i vilket fall.