Citat:
Ursprungligen postat av
Nihenna
Kommer plugga i höst troligen, och en av mina tänkta utbildningar är grafisk formgivare. Inte bara, men det är den utbildning som är mest krävande av prestanda, och tänker att det är där jag måste sätta måttstocken.
Jag behöver en laptop som klarar adobe-sviten, främst Indesign, Photoshop, Illustrator, After Effects och Premiere Pro.
InDesign, Illustrator och Photoshop är ju inte jäääääättekrävande program, min dator från 2018 klarar det fins, men jag behöver en laptop som klarar av det.
Samtidigt vill jag inte att datorn klarar allt för mycket. Går det att få något vettigt för max 6 000?
Synd på din budget!
För om du skall plugga till grafisk formgivare så borde kanske en sådan här dator vara det du bode ha:
https://store.acer.com/sv-se/acer-sp...-sp514-51n-gra
Högupplösande 360graders PEK-skärm WQXGA (2560 x 1600) med inkluderad stylus så att du kan rita direkt på skärmen, vare sig du har datorn i "laptop-läge" eller dubbelvikt i surfplatte-läge eller stående framför dig på bordet i "tält-läge".
Med stylusen så ritar du direkt på skärmen och kan slippa att alltid använda en grafisk-platta på skrivbordet, när du så vill eller behöver!
Nämner bara detta som en jämförelse med vad du fått erbjudet, och med dagens 5000kr i rabatt så blir priset under 10.000kr..
Men då din budget är som den när så kan du kolla in den här:
https://www.komplett.se/product/1311...405za-14-wuxga
5.990kr
Intel Iris Xe grafik (överlägen den "vanliga" UHD grafiken)
"What is the difference between Intel Iris Xe and Intel UHD?
Iris Xe and Intel UHD are both integrated graphics solutions from Intel. However, Intel Iris Xe is significantly faster and delivers a better performance. They have more execution units, higher clock speeds, and more memory bandwidth. Also, they do cost more than Intel UHD."
Så jag hade inriktat mig på en laptop med Iris Xe grafik före laptops med UHD-grafik..