Citat:
Ursprungligen postat av
FurirRevaer
Att OP mördades där, just då tror jag beror på att han var där, just då och mördaren likaså. Inget annat.
En rimlig slutsats. Att det blev just denne just där är dock därmed ingen tillfällighet och kanske heller inte planerat.
Känner man området så kan det dock vara så att det var bästa möjligheten. Längre fram är det mer trafikerat och dessutom måste ett antal personer förflytta sig med ytterligare risk för upptäckt och flyktvägarna sämre. Även ev skuggor och backups riskerar att ses.
Vägen vidare för Paret går fram mot Sergel och sedan förmodligen Drottninggatan, Riksbron och till bostaden. Allt platser med mer folk i rörelse och begränsade flyktvägar där det också är trixigt att ta sig fram med fordon. När man kommer till Gamla stan finns inga vägar bort. Man kan också välja att ta T-banan från Hötorget och i T banan finns inte många vägar att försvinna osedd.
När paret börjar sin promenad längst Sveavägen finns inte många alternativ. Första är södra hörnet av Adolf Fredriks kykogård men paret korsar Sveavägen och nästa korsning blir därmed sista chansen med definitivt inte den sämsta. Bättre läge är svårt att tänka sig. Minimal exponering av både GM och ev uppbackning. Helt ovetandes spelade paret GM en lyra direkt i handsken genom sitt vägval. GM har ett sällan skådat läge för någon som agerat systematiskt och planerat för att få ett lägesom förföljt den en längre tid. Slår man inte till då när skall man då slå till?
En hatisk galning hade aldrig haft sådan is i magen. Som regel söker de sig till en plats där det "annonserats" närvaro av det tilltänkta offret och har praktiskt taget ingen plan för sin flykt. Det finns det flera exempel på. Som sagt finns det iakttagelser som antyder starkt att OP var övervakad ända från hemmet via T-banan till Bion men där finns bara möjligheter för den som inte bryr sig om han blir tagen.
Väl inne på föreställningen har man god tid att reka och att förbereda alternativ. 3 huvudalternativ finns. Man har tid för att reka alla möjligheterna för lämpliga platser.
Taxi antingen till sonen "fast det är lite set på kvällen för det" eller hem. Svårhanterad kanske till 25% möjlig. Skulle jag inte lägga för mycket resurser på oavsett hu stor chansen/risken är. I sådant fall genom att reka vid sonens bostad.
T banan från Rådmansgatan = stor chans att det är troligaste alternativet kanske 50% men det är ett litet fönster man ha att agera på.
Promenad längst Sveavägen. Kanske 25% Chans med tanke på parets vanor. Utan tveka bästa möjligheten där man har bättre möjligheter att agera och bra flyktvägar man kan reka med flera tänkbara platser varav Dekorimahörnet har flera fördelar. Dessutom kan man enkelt disponera om resurser från Rådmansgatehållet när väl färdvägen är påbörjad.
Strategimässig är det alltså ett enastående tillfälle att slå till efter bion. Man vet både var man har offret under en lång förberedelsetid och tiden när denne kommer att komma ut därifrån.
Beroende på hur stort team man har tillgång till skulle jag prioritera i första hand Rådmansgatan och i andra hand området kring Adolf Fredrik. Täcker man dessa täcker man nog 75% av möjligheterna. Att sedan OP råkar välja en väg som är fördelaktig för GM är nog en tillfällighet.
Går att klara med 5 pers om det kniper. En som styr (med transportmedel) och två vid Rådmansgatan respektive söderut på Sveavägen. När promenad påbörjas längst Sveavägen kan de från Rådmansgatan via glest trafikerade parallellgator förflytta sig söderut och till och med passera och positionera sig längre fram i färdriktningen om de har ett fordon t ex.
När de börjar sin promenad skulle jag skicka ut någon som skulle möta upp (inte en förföljare som sådana som sett OP kan lägga märke till) och utföra verket vid Adolf Fredriks Kyrkogatakorsningen eftersom där finns flyktväg. När paret korsar återstår en bra chans... Tunnelgatakorsningen!