2022-02-25, 16:35
  #13549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av robnaldo
De hoppar på Ukraina för att de försöker bli medlem i Nato. Risken finns att de skulle göra samma sak om Sverige försöker med samma sak.

Är väl ändå viss skillnad. Ukraina är en fd del av Sovjet.
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13550
Medlem
oresundsbroens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Indeterminister
Samtidigt kan de lättare invadera Sverige om vi inte är med i Nato.
Men era dumma korkade åsnor.

Rysslands främsta intresse är just att Sverige inte går med i NATO. De har inget jävla intresse av att invadera Sverige eftersom de saknar närhistoriska kopplingar till Sverige. Sverige är inte deras intressesfär på samma sätt som Ukraina.

Om Sverige skickar ansökan till NATO så kommer Ryssland angripa Sverige på ett eller annat sätt, något Kreml precis gick ut med. Om de håller Gotland och sen hotar världen med kärnvapenkrig om Sverige blir medlemmar av NATO så kan du dels glömma att Gotland någonsin kommer tillbaka eller att den här planeten existerar.
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13551
Medlem
CalzoneItalias avatar
Ryssland återupprepar sina hot Sverige och Finland, rapporterar den statliga nyhetsbyrån Ria.

Om Sverige och Finland går med i Nato kommer Ryssland tvingas att ”vidta åtgärder”, skriver ryska utrikesdepartementet.
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13552
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av naturtvål
Scenerna från 2014 upprepar sig igen med ett totalt miltärt fiasko för ukrainarna.

Jag sörjer för alla de unga liv som gått förlorade p.g.a storhetsvansinnet hos USA´s, EU´s och nato´s sida. Så onödigt!

Tönt. Ifall det är någon som offrar ungas liv så är det Putin som inte skickat in några av deras bra pansarfordon än utan bara skräp från kalla kriget, därför det är så många döda ryssar.
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13553
Medlem
Hamleyss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jannesvanslos
Anonymous har sänkt gazprom.com

HAHAHAHAHA!

En seger i det lilla!
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13554
Medlem
Zingo2s avatar
Man försökte få NHL spelare att uttala sig efter matcherna inatt, ingen vågade!!!!
Ovetjkin sa: de vet var min farmor bor, de vet var mitt sommarställe är.
Det är ju hemskt!
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13555
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Så det är rätt att förse skurkstater med vapen för att de blir attackerade av en annan skurkstat? Logiken haltar en aning där.
Ukraina är ingen skurkstat.
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnebrylenius
Allt är väl relativt, men själva missilen lär ju bära en hög kostnad. Intressant synpunkt, gäller ju att en missil för tex 25 000 000 kr ..... gör "sitt jobb"..... ja fy fan!


Exakt.. De var de jag tänkte på också. Att om man skickar upp 4 helikoptrar och 2 jetplan, och ingen lyckas med sitt mål. Har de då kostat skjooooortan?

Eller man man drar av en Robot 57 och missar. Blir det liksom en "ajajajaj, där rök 100k"
Citera
2022-02-25, 16:36
  #13557
Medlem
NukeTheWhaless avatar
Någon som har länk till videon på dom ryska krigsförbrytelserna där ryssar kör sina tanks över folks personbilar och mördar personerna i bilarna?
Citera
2022-02-25, 16:37
  #13558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jannesvanslos
Anonymous har sänkt gazprom.com
Vad gött att höra.
Citera
2022-02-25, 16:37
  #13559
Medlem
oresundsbroens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honn
Håller med, är rädd för att Magdalena och company inte förstår konsekvenserna, Putin har ju redan varnat och han saknar moraliska spärrar.
Magdalena och S förstår. Det är de korkade amöborna i alliansen som inte förstår. Annie Lööf är den värsta som tror att det är så enkelt som att bara skicka en ansökningsblankett mitt under brinnande krig och låtsas som att ingenting kommer hända mot Sverige.
Citera
2022-02-25, 16:37
  #13560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LortJohan
Har inte sett den postad här förrut men det är en annan vinkel på pansarvagnen som körde över bilen. Verkar som om dom hamnade i ett bakhåll och att den försökte ta sig därifrån:
https://twitter.com/ua_industrial/st...24523309068291
Så dör en ung man bredvid pansarfordonet. Sorgligt att se.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in