Citat:
Ursprungligen postat av
Leibach
När jag googlade "hi water trousers" så är det inte riktigt piratbyxor/caprishorts, utan mer nån raka slacks eller tunna chinos som slutar ca 1 dm högre upp ovanför ankeln än normala herrbyxor. Typ som man sett bögiga hipster med mustach och mössa inne ha på sig.
https://www.google.se/search?sca_esv...&bih=615&dpr=1
Båda dessa byxor och stilar tycker jag nästan är värre än pedofiler, inte riktigt kanske men nästan. Dessa hipsters du nämner är alltid inflyttade från från landet som bytt stil och är väldigt jag-svaga människor. Jag gillar verkligen lantisar när dom är lantisar och stolta över det. Jag är stolt Stockholmare sedan två generationer på både morsan o farsans sida.
Nu kanske nån undrar hur detta har med gäddorna att göra och jag ser tydliga tecken på att merparten av gäddorna har flyttat runt mycket i Sverige och i och med det försöker dom smälta in för att kunna jaga effektivt i vassen. Fy fan!!
Citat:
Ursprungligen postat av
Haubits77B
Man säger väl ändå "piratbyxor" på svenska?
Nämen Haubits då! Usch! Men du har säkert rätt.