Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Man kan skita i om det är kinesiska batterier eller en uppdragbar tysk stålfjäder i bilen med Thule. I båda fallen vill man ha ett fånigt tält på taket, cyklar där bak och kaffe i termos!
Och VBG är kopplat till lastvagnar. De gör själva vagnskopplingen, så det är en rejäl koppling. De heter ju VänersBorGskopplingen!
Hursomhelst men....
Numera står klimatsystem ("Mobile Thermal Solutions") för en större del av VBG än kopplingar till lastbilssläp (ungefär dubbla omsättningen där). Jag kollade på VBG för ett par år sen när aktien stod ~120 kr men köpte tyvärr inte då... Sen stack den iväg och blev någon hajpad raketaktie eller något tidigare i år (uppe >500 kr...). Blir kanske intressant att titta på igen när den väl stabilerat sig.
---
OnT: Bra dag att vara icke-ESG och äga betttingbolag (Betsson och Evolution). Har än så länge varit en hyggligt bra rapportperiod för åtminstone mina större innehav (bl.a. det för tillfället största innehavet Inwido). Men har några till större innehav som inte rapporterat än så det kan säkert hinna ändra sig innan rapportperioden är slut.