Citat:
Ursprungligen postat av
Arnstad
Ukraina har antagligen inte så stora valmöjligheter. Det är väl snarare så att som Trump sa att hela Ukraina en dag kanske är ryskt. Det som ligger närmare till hands är att Europa följer USA och försöker att reparera relationen till Ryssland. Ukraina? Ja det är ju nu endast bekymmer och kostnader. De enda som möjligen vill ta över detta är ju Ryssland, ungefär som Förbundsrepubliken tog sig an DDR.
Dumheter. Ryssland tillför absolut ingenting förutom elände. Det är en liten marknad, innan kriget i storlek som Belgien. Det är en repressiv diktatur och ett ständigt militärt hot mot sin omvärld. Respekterar inte ingångna avtal, låg medellivslängd, underutvecklat utanför storstäderna. Sponsrar terrorrörelser runtom i världen.
De får inte ens längre exportera vapen; dels för att de behöver allt själva pga sitt meningslösa krig mot Ukraina som förstör deras ekonomi; men dels också för att ingen vill ha Rysslands underpresterande skräp, där rysk korruption bidragit till att alla led försöker skära emellan och lura systemet. Och vem vill köpa vapen av en part som inte respekterar avtal?
Så glöm det, Ryssland är i frysboxen under överskådlig tid framöver; såvida inte det blir en omstart med tvångsförvaltning a la Tyskland 1945-51.