Citat:
Ursprungligen postat av
popll
Däremot kan den egenskapen att kunna skriva om det hjälpa att beskriva ett skeende trovärdigt, med mycket känslor, inlevelse, målande - till slut suddas gränserna ut sant o falskt. Därför är det inte utom all tvivel att det gick till som hon beskrives. Karln borde frias o sen kan vi diskutera riktiga övergrepp o kränkningar.
En författare vet när han eller hon skriver fiktion. Det får man utgå ifrån. Att hon skrivit kan ju tolkas som att hon har en vana att uttrycka sig i ord, vilket borde kunna göra hennes redogörelse än trovärdigare. Författare eller ej, de flesta kan beskriva ett fiktivt scenario. Det lär man sig väl redan i skolan, att skriva berättelser av olika slag.
Det blir lite väl mycket häxjakt av det hela när man vänder det mot kvinnan att hon har en förmåga att skriva fiktion och har fått böcker publicerade. Det har just inget med de inkluderade sexscenerna att göra. I de kretsar som JCA och frun rör sig så måste det formligen krylla av författare. KF har ju till och med i 24 års tid varit med om att utse nobelpristagare. Hur kan skönlitteratur plötsligt betraktas som så skumt att den som skrivit ett par böcker måste fabulera när hon inför polisen redogör för sexuella övergrepp?
Observera att flera av veckans vittnen själv är en skönlitterär författare, poeten KF, gift med den åtalade och dömde våldtäktsmannen, samt Bremberg. Ska man på samma sätt utgå från att allt de säger inget annat är än poetiska skönmålningar av maken? Att de på grund av sina författarskap
tappat förmågan att beskriva verkligheten i ord? Vad sjutton gör de då i rätten som vittne? KF är en större författare än brottsoffret, så hon måste alltså vara mycket mindre trovärdig, om nu detta med skönlitterärt författarskap ska vändas mot en kvinna.
Glöm inte att brottsoffret även är akademiker, och har vana att skriva akademiska uppsatser med allt vad de kräver av källhänvisningar och väl underbyggda påståenden. Att selektivt välja ut att hon dessutom skrivit skönlitteratur och vända det mot henne verkar så desperat att det övergår allt förstånd. Ren häxjakt, med andra ord.
Mannen är en serieförbrytare som hotat förstöra kvinnors karriärer. Klart han bör straffas om det går.
Hur ska HRs motivering för en friande dom se ut?
"Brottsoffret är en skönlitterär författare så därför fäster vi ingen tilltro till henne." Tänk på det som en prejudicerande dom! Det är detsamma som att säga att det är fritt fram att våldta författare, för ingen kommer ändå att tro på dem. Fritt fram, bara.