Citat:
Ursprungligen postat av
susanlynette
Att han är dömd är totalt irrelevant. Han blev fortfarande grovt misshandlad. Det är betydligt mer grovt våld och övervåld än att bara vara nödvärn.
Naturligtvis är hans brottshistoria relevant. Det är en stor skillnad mellan:
A) en hederlig svensson som aldrig gjort en fluga förnär förut
B) en knarkande multikriminell som har knivskurit och misshandlat folk förut och begått otaligt antal brott förut
ASAP Rocky kan givetvis inte veta folks förflutna i detalj, men de känner igen människotypen. Det gör alla som är någorlunda streetsmarta.
Och uppenbart så fungerar hans streetsmarthet bra. En av afghanerna greps strax efter Rocky-bråket med en kniv på sig. Om han hade en kniv på sig den kvällen också kan inte bevisas, men visst är det väldigt sannolikt.
Citat:
Den 30 juni var den 20-årige mannen inblandad i ASAP Rocky-tumultet där hans 19-årige vän slogs blodig av rapparen, enligt åtalet.
Mindre än tre veckor senare misstänks 20-åringen ha stulit på Naturkompaniet och North face på Kungsgatan i centrala Stockholm
beväpnad med kniv.
https://www.expressen.se/noje/han-vi...t-fran-haktet/