Citat:
Ursprungligen postat av
RullRull
Har tnkt mig att odla genom att grva och fylla p med stallgdsel och plantjord. Grver i nrheten av vassen, fuktig nringsrik lera br f plantorna att klara sig utan vattning om det blir en varm sommar? eller?
r det djur som ftt besprutat foder s kan dina vxter skadas, i vrsta fall d. r det egna djur s vet du, r det inte dina djur s frga bonden. Dom har koll. Djur som endast ter grs och ensilage brukar vara ok. Annars r stallgdsel the shit! Ger mull till jorden, hller fukt och ger nring.
Grva lter bra. Tnk bara p om det r mycket lera s kommer inte rtterna f ngon syre och rtterna kommer inte kunna vxa ordentligt. Har sjlv odlat i tung lerjord en gng och plantorna blev skit sm. Jag blandade iof inte ut me psjord eller stallgdsel. Gr du det s borde det g. Endast jorden p plats kommer dock inte g. Den m vara nringsrik men inte tillrckligt luftig.
Jag hade i varje fall provat. Mesta talar fr att det borde g.
Du kommer inte behva vattna om det r s som du beskriver. Hl i jorden behvs generellt inte vattnas eller i varje fall inte vattnas ofta.