Citat:
Ursprungligen postat av
iesho
Det förändrar en del för mig. Att handsken hittades i en grop! Då är det mer troligt att SH och kanske även polishunden missat den. Hade handsken varit planterad, på ett så tidigt stadium, så hade det varit mer än märkligt.
Handsken och spiklådan med silvertejp (med Lisas DNA) befann sig nära varandra och nära platsen för den observerade hjullastaren. Och detta med all sannolikhet redan på söndag kväll. Örhänget som hittades på onsdag kväll av en bekant till familjen H*lm återfanns vid den den dörr som vätter emot cafeterian.
Om Lisa överfölls vid mopeden och släpades in i ett fordon som transporterade henne till ladan, så tror jag att den bakre dörren, där handsken hittades, är den mest troliga vägen in. Men en enda person skulle få det svårt med att köra henne t.o.m. bara runt ladan.
Om Lisa omedelbart dödades vid mopeden, som jag tror, t.ex genom att gm ströp/hängde henne bakifrån och lyfte henne i snaran så att inga spår på strid syntes, så kunde denne ensam fraktat kroppen till ladans baksida, där handsken och framför allt tejprullen kan förknippas med mordet.
Grop och grop, det var ca 50cm utgrävt runt brunnen. Lite gropar och högar här och var där grävmaskinen stod.
Tejpen och spiklådan stod uppskattningsvis 8m från handsken och tejpen bakom grävmaskinen. Örhängen hittades bakom dörröppningen närmast kaféet in till det andra stora utrymmet i ladan ca 12m från tejpen.
Så är inte handsken ditlagd efteråt så har Lisa varit vid brunnen. Har inte GM gått tillbaka med tejpen har hon även varit där. Blev hon överfallen bakom dörröppningen så förklarar det örhängen där. Hon kan ha sprungit fram till den dörröppningen från brunnen och tappat handsken i farten. Eller till platsen där tejpen låg och sen buren genom dörröpningen där örhängen tappas.
Rörigt att få ihop så här i efterhand men utredningen skulle enkelt kunna tagit fram hur överfallet gick till. Bara att undersöka skor och kläder, dörröppning, golv, hjälm efter damm, fibrer och andra material. Tejprullens klistersida innehåller också en del. Detta var inte viktigt enligt utredningen, dom hade ju DNA, fallet löst.
En del tycker tydligen inte att exakt plats för överfall och mord är viktigt att fastställa och bevisa, märklig inställning till ett mord.