Verkligen fina bilder från familjealbumet som vittnar om en fungerande familj, och att det finns många lyckliga stunder under pappans beskydd att tänka tillbaka på. Toppen!. Ett nytt ordspråk: En bild säger mer än 500 postningar av Adina.
Citat:
Ursprungligen postat av likor
Tack för bilderna som, tack och lov, visar att barnen även hade lyckliga stunder, tillsammans med sin far och vänner.
Ni är för roliga
De bilder Helge "pastor" Fossmo har på honom och barnflickan skulle alltså med samma resonemang bevisa att allt minsann var tipp topp?
Du tycker inte att dessa papper behöver en underskrift eller så?
Sen är det alltså år 2000-01 och Hans Lind fick hon vilket år och vem skrev dessa dokument och är dom verifierade eller kontrollerbara?
Maj-Britt Björn-Persson har uppgett: Hon är psykolog och psykoterapeut. Hon kom i
kontakt med Carina Simm i juli 2000 då hon fick en förfrågan om att göra en bedömning.
Vidare är det så att från 2006 gäller både terapueten och överläkaren och chefen på psyk Karlstads ord tyngst. Har du något efter 2006?
__________________
Senast redigerad av MrsMagoo 2011-11-15 kl. 18:44.
Jag har läst och jag har läst att det skickades papper till TN från Sofia Distans som han skulle fylla i och skriva under och skicka tillbaka men det gjorde han inte.
Hemundervisning hade de fått godkänd och den utfördes åxå men sånt omprövas varje läsår, vettu eftersom sånt kostar massa pengar. Massor av pengar.
TN trodde väl i sin enfald att ungarna aldrig mer skulle behöva gå i skolan bland andra barn men hemundervisningen var bara en temporär lösning på det dåvarande problemet förstår du. Samarbetsproblem!
När andra alternativ, som att byta skola eller byte av byhåla att gå i skola i så tackades det nej från Limkullen, sörru.
Det kanske är du som skulle ha sparat alla dokument som lagts ut istfa beskylla alla andra som hängt med för att ljuga.
Även om TN fyllde i tusen papper så hjälpte det väl föga eftersom kommun inte gödkände det arrangemanget , är det svårt att förstå.
Det tackades nej till alternativ som inte var godtagbara , det tyckte ju även ombudet
Vad beträffar hemundervisningen läs vad som är sanning om den.
Nu ska vi se om vi kan få en bild här. CS flyttade alltså ut från Limkullen 1999,när M var 5 år.
Misshandeln skedde alltså under hennes första levnadsår. När Mamma och Pappa bodde ihop.
Misshandeln skedde mestadels hos mormor,som bodde 30 mil från dem. Därav förklaringen till att inte Pappa visst om det. En gång berättade barnen för Pappa,som då ringde Mormor och skällde ut Mormor.
Han visste alltså.Först sades det att han inte visste,sedan sades det att han visste.
Ingen anmälan mot Mormor? Nej,det sades att CS inte ville det,men TN då? Nej,han anmälde inte.
Hur gick det sedan? Fortsatte barnen besöka Mormor fastän Pappa visste hur Mormor behandlade barnen? Det vet vi inte.
Sedan var det Mamma. Om vi säger att barnen inte besökte Mormor efter att Pappa fått veta,så betyder det att misshandeln skedde mestadels i hemmet fortsättningsvis. Hur kunde Pappa undgå att se det då? Ja,det sades att han trodde på att det skulle bli bättre.Blåmärken på barnen? Hade han skygglappar på sig,eller vad?
Sedan sades det att CS slog barnen så mycket att de t.o.m blev medvetslösa och fick inre skador.
Var skedde det?Hos Mormor eller i hemmet? Vilket fall som helst,så behöver man sjukvård då. Med eller utan skygglappar så borde man rimligtvis söka vård för sitt barn då.
Sedan var de överkörningar. Hur gammal var D då han fick knäskador?
Ingen sjukvård då heller? Det sades att Pappa stod brevid och såg det. Vad gjorde han då..gick in med sina barn som vanligt eller? Med knäskålar krossade på sitt barn? D kunde skida iaf.
Sedan ska vi inte glömma att Pappa även fick sin rygg krossad av Mamma. Fick genomgå 7 operationer. Ja,han sökte sjukvård för sig själv iaf. Sedan blev han sängliggandes sades det.
Cs flyttade ut 1999,då borde väl allt vara lungt och skönt? Nej,då blev det skolan som var dålig. Mobbning. M kissade i sängen,och ville inte gå till skolan,som hon endast gick 10 dagar i. Var inte skolan dålig före det? D hade ju gått flera klasser redan. Nåja,barnen togs ur skolan. Hemundervisning började.Först kom en lärare dit,sedan undervisade Pappa barnen själv.
Då var väl allt frid och fröjd för familjen Norberg?
Nej,då berättade M om övergreppen som Mamma hade gjort. Det var i Februari 2005? Gjordes anmälan då av Pappa? CS bodde inte där mer. Skygglapparna borde vara borta.
Anmälan gjordes några månader senare. Han behövde tid att smälta det,hette det.
Förhör gjordes några månader senare med M,där datumen plötsligt blev andra.
Senare sades det att övergrepp även skett på D. Ingen anmälan för hans del.
Skolan förökte få barnen till skolan. De gav även erbjudande om att barnen kunde börja i en annan skola.Men Pappa sade Nej,
Sedan gjorde BUP anmälan om att barnen var monotona och bleka. Socialen blev inkopplad. Omtalade Socialchefen med jävsaltanen.
Pappa rymde med barnen.Land och rike runt.
Insatsstyrkan kom en kväll i Juli 2007,och tog med sig barnen.Barnen fick LVU.
De hamnade på Folåsa.Både Mamma och Pappa hade besöksförbud första veckorna.
Mamma kom senare och hälsade på till Folåsa. Inte Pappa.
Rymningar. Våldtäkt under en rymning,som aldrig utreddes eller anmäldes? Sov i trappuppgångar.
Barnen kom tillbaka till Folåsa. M började samarbeta.
Efter Folåsa gick det bra för barnen.
D blev Pappa och bodde med sin flickvän. M pluggade,och bodde i familjehem.
Pappa höll sig undan två år. Sedan hämtade han barnen. D lämnade sitt barn. M försvann.
Pappa hade ingen vårdnad vid den tidpunkten.
Nu då? M Skriver brev om sina första fem levnadsår. Hon skriver att de hade möglig mat i kylen. Inte rena kläder att ta på sig när Mamma bodde med dem. Två vuxna. Två ansvariga. Ingen av Mamma eller Pappa såg alltså till att barnens behov blev tillgodosedda. När inte barnen har kläder och mat,är det vanvård i mina ögon.
För mig låter det som Medhjälp till Misshandel också,då Pappa ej skyddat barnen mot misshandeln,vanvård,samt uppsökt sjukvård för dem. Två vuxna. Två ansvariga.
Sedan blev datumen ändrade. Mamma flyttade ut 1999,men kom dagligen hem till Limkullen till 2005?
För Pappa var sängliggandes,och kunde inte sköta barn och hushåll då sades det. Han åt eller äter starka smärtstillande tabletter för det. Jaha,så då undrar man igen. Anmälan mot krossad rygg? Utredning? Var det därför barnen inte hade mat och kläder,för att Pappa var sängliggandes? Bästa alternativet var då att ta in den personen i huset,som misshandlade och vanvårdade? Fortfarande vuxnas ansvar.
Men Barnen är stora nu.D är 20 år. M är snart 17 år.
M har gått under jorden. Pappa sade till Karlstads Polis att han har kontakt med M. Mamma är vårdnadshavare,som då barnen/ungdomarna tagit avstånd från. D bor antagligen hos Pappa.
Åtal lades ner mot Mamman brist på bevis. Dokument,bilder och ljudklipp har postas i tråden. Många gånger har inlägg av TS också skrivits som talat emot varandra. Vissa fakta finns i tråden,som domstolsdokument och utredningar. Denna historia skapar många frågor.
Mamma är ett Monster. Pappa är ett Helgon,enligt barnen.
I tråden har det fokuserats mycket på sex och våld från TS. Rent absurda inlägg vissa.
Många är psykiskt sjuka,pedofiler,alkoholister,knarkare eller har sex på alla möjliga och omöjliga ställen.
Filipstads kommun är korrupt. Socialchefen styr Polisen,skola,BUP,Länsrätten,Domstolar,och t.om Folåsa i Linköping sägs det. Alla lyder tydligen henne?! För allt är en konspiration mot Familjen Norberg.
Hörsägen säger att D går runt och skryter om en bok som ska skrivas,och komma ut.
Endel tror Mamma är psykiskt sjuk,andra tror Pappa är psykiskt sjuk,endel tror barnen ljuger,andra tror barnen talar sanning.Endel tror barnen är PAS,ade,endel tror Pappa är Narkoman,andra tror Mamma har pannbenet inslaget,endel tror Mamma är Pedofil,andra tror Pappa är pedofil osv. osv.Nåja,man får tro vad man vill.
Barnen har haft en tragisk barndom. Det håller säkert alla med om,men när började barndomsminnena överdrivas? Vilket år? Före,eller efter Folåsa?Var det inte tragiskt nog ändå? För alla kan säkert hålla med om att öron inte växer ut,livhotande skador behövs läkarvård m.m så frågan är varför inte hålla sig till sanningen,och enbart sanningen?
(Sorry,om det blev fel ordning,eller datum fel. Denna tråd borde få somna in. Den går bara runt,runt och runt...)
Skippa OT och Pajkastning.Det är barnsligt.
__________________
Senast redigerad av Attityd 2011-11-15 kl. 19:39.
Även om TN fyllde i tusen papper så hjälpte det väl föga eftersom kommun inte gödkände det arrangemanget , är det svårt att förstå.
Det tackades nej till alternativ som inte var godtagbara , det tyckte ju även ombudet
Vad beträffar hemundervisningen läs vad som är sanning om den.
Sluta spamma nu med en massa lögner.
Godtagbara? För vem? TN? Han får väl göra som alla andra föräldrar i Sverige och ta de alternativ som bjuds för fan. Och vad ska man med ombud till om den inte håller med? Det har vi ju iofs sett att TN haft bytt ut ett par så de kanske inte höll med honom i slutändan och blev därför utbytta.
Byte av skola, byte av skola till närliggande stad. TN hade tackat nej till HMK skola om han hade blivit erbjuden en plats där, inget var godtagbart för TN, han ville ha barnen hemma. Isolerade!!!!
(Sorry,om det blev fel ordning,eller datum fel. Denna tråd borde få somna in. Den går bara runt,runt och runt...)
Skippa OT och Pajkastning.Det är barnsligt.
Det här startade att komma fram efter Carina lämnade huset för gott på Limkullen mars 2005.Då blev historian till om övergreppen och misshandeln, men det har aldrig varit ett faktum att det är så utan tvärtom tyder det på att man ljuger.
Det är så osmakligt att fläka ut folk på det här viset med journaler, nakenbilder, lögner om misshandel och övergrepp, så det finns inte ord för det.
Inte något av påståendena i de tre första inläggen har grunder eller bevisning och allt talar för att det finns en människa som råkat väldigt illa ut pga av sin sambo och deras hjärntvättade barn.
Ja visst en bok ska säkert skrivas, men vem bryr sig. Man googlar sig hit och ser allt som talar emot i faktum att det är lögner. Namn eller indikationer om vem/vilka boken handlar om är vanskligt eller rättare sagt ganska omöjligt då en stämning kan komma på tal.
Godtagbara? För vem? TN? Han får väl göra som alla andra föräldrar i Sverige och ta de alternativ som bjuds för fan. Och vad ska man med ombud till om den inte håller med? Det har vi ju iofs sett att TN haft bytt ut ett par så de kanske inte höll med honom i slutändan och blev därför utbytta.
Byte av skola, byte av skola till närliggande stad. TN hade tackat nej till HMK skola om han hade blivit erbjuden en plats där, inget var godtagbart för TN, han ville ha barnen hemma. Isolerade!!!!
Det är din uppfattning om det skedda , inte verkligheten ,
verkligheten såg lite annorlunda ut än du vill påskina , barnhatare.
Det här startade att komma fram efter Carina lämnade huset för gott på Limkullen mars 2005.Då blev historian till om övergreppen och misshandeln, men det har aldrig varit ett faktum att det är så utan tvärtom tyder det på att man ljuger.
Det är så osmakligt att fläka ut folk på det här viset med journaler, nakenbilder, lögner om misshandel och övergrepp, så det finns inte ord för det.
Inte något av påståendena i de tre första inläggen har grunder eller bevisning och allt talar för att det finns en människa som råkat väldigt illa ut pga av sin sambo och deras hjärntvättade barn.
Ja visst en bok ska säkert skrivas, men vem bryr sig. Man googlar sig hit och ser allt som talar emot i faktum att det är lögner. Namn eller indikationer om vem/vilka boken handlar om är vanskligt eller rättare sagt ganska omöjligt då en stämning kan komma på tal.
Ja,försökte sammanfatta lite för nya läsare,men det är då inte lätt att sammanfatta denna soppa.
Så inte en enda anmälan gjordes medan CS bodde där? Trots krossade ryggar,knäskålar,vanvård och övergrepp,och allt vad det nu sägs vara...?!
Förklaring till det,ni som sägs ha kontakt med TS. Passa på och fråga hur man kunde konstatera inre skador utan läkarvård också. För att få allt rätt och riktigt
Som jag skrev i tidigare inlägg: Varför inte hålla sig till sanningen,och enbart sanningen?
__________________
Senast redigerad av Attityd 2011-11-15 kl. 21:47.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!