Citat:
Ursprungligen postat av Kuyichi
Av alla dåliga argument för att hävda nödvärnsrätt är nog det här det sämsta... Killarna påstås alltså vara ökända för att rycka upp bildörrar i farten. Det här väcker i huvudsak tre frågor hos mig:
1. Jag kan inte minnas att jag såg "uppryckt bildörr" på topplistan över vanliga dödsorsaker sist jag såg efter men någon annan kanske kan hjälpa mig att hitta fenomenet?
Well, jag har inte hävdat nödvärnsrätt, jag har ställt frågan: Hur skulle man själv gjort. Man hinner inte slå i lagboken när man är hotad, så då är man utelämnad till sitt eget förnuft. Att någon rycker upp bildörren skulle jag ta som ett hot. Sitter någon utan bälte på den sida där dörren rycks upp kan denne ramla ut och dö.
Citat:
2. Hur jävla svårt är det att låsa en bildörr?
Ganska svårt att låsa i baksätet om man själv sitter i framsätet. I synnerhet om man har centrallås där dörren låses genom att man drar ut dörrhandtaget eller dylikt.
Citat:
3. Hur snabbt kan de här killarna springa? Bilar brukar väl överlag vara lite
snabbare än tonårspojkar. Å andra sidan är det väl ännu svårare att gasa än att låsa en bildörr kanske.
Nu visste ju knappast 50-åringen hur många mopeder pojkarna hade med sig och huruvida några kunde komma på idén att åka efter bilen med moped eller ej. 50-åringen och hans familj kunde inte betrakta händelsen i lugn och ro via nyhetsartiklar, han var mitt i händelsernas centrum och säkerligen stressad.